Find a Facilitator


Certified Facilitators for All SST Regions


Phil Ackerman
School Improvement Team
Ohio Valley ESC
SST Region 12
phil.ackerman@omeresa.net

Kim Adams
Southern Ohio ESC
SST Region 14
so_kkadams@mveca.org

Tim Adams
High School Principal
Orville City School
SST Region 5
roc_tadams@tccsa.net

Ugochi Akoi
Consultant
ESC of Central Ohio
SST Region 11
ugochi.akoi@escco.org

Deborah Allen
Coordinator of Gifted Services
Medina County ESC
SST Region 8
ChristineF@sst8.org

Harriet Allen
ODE Transformation Specialist
Ohio Department of Education
SST Region 11
harriet.allen@education.ohio.gov

Patricia Allen-Hussey
Consultant
Consultant
SST Region 15
husseypatrice@gmail.com

Ty Ankrom
Superintendent
Pickaway County ESC
SST Region 11
ty.ankrom@pickawayesc.org

Denny Antonelli
High School Assistant Principal
Huron City Schools
SST Region 1
dantonelli@huronhs.com

Jean Apfelbeck
Education Consultant
SST 13
SST Region 13
jean.apfelbeck@hcesc.org

N'ecole Ast
Director of Professional Development
Summit County ESC
SST Region 8
NecoleA@cybersummit.org

Tracy Atchison
Consultant
SST13
tracy.atchison@hcesc.org

Davis Baker
Education Consultant
Butler County ESC
SST Region 13
bakerd@bcesc.org

Lisa Baker
Consultant
SST12
SST Region 12
lisa.baker@mvesc.org

Kristine Balestra
SST 3
SST Region 3
kris.balestra@esc-cc.org

Jeffrey Banks
Principal
Edgewood City Schools
SST Region 13
jeffrey.banks@edgewoodschools.net

Greg Barlow
Consultant
SST14
SST Region 14
gbarlow@sst14.org

Brian Baughman
Dirrector of Curriculum & Federal Programs
West Holmes Local Schools
SST Region 11
bbaughman@westholmes.org

Jeremy Beardmore
School Improvement Team
Ohio Valley ESC
SST Region 12
jeremy.beardmore@omeresa.net

Alesia Beckett
Curriculum Director
Edgewood City Schools
SST Region 13
alesia.beckett@edgewoodschools.net

Lisa Beresford
Bright Local Schools
SST Region 14
lisa.beresford@brightlocalschools.com

Benjamin Bethea
High School Principal
Northmor Local Schools
SST Region 7
bethea.benjamin@northmor.k12.oh.us

Amy Biggs
Director of Curriculum
Buckeye United School Dist/DYS
SST Region 7
amy.biggs@dys.ohio.gov

Liesl Blackwell
Consultant
SST 4
SST Region 4
lblackwell@sst4.org

Ray Blevins
SST 15
SST Region 15
rblevins@sst15.org

Sheri Bobeck
Mathematics Consultant
Columbiana County ESC
SST Region 3
sbobeck@ccesc.k12.oh.us

Gregory Boerio
Consultant, SPDG Lead
SST 5
SST Region 5
greg.boerio@sstr5.org

Brent Bohman
Groveport Madison Schools
SST Region 11
brent.bohman@gocruisers.org

L'Juana Booker
Director
The Education Roon
SST Region 13
theedroom@gmail.com

David Boso
Office of Exceptional Children-ODE
SST Region 11
david.boso@education.ohio.gov

Gerogine Bowman
Curriculum Supervisor
Butler County ESC
SST Region 13
bowmang@bcesc.org

Tara Boyer
Assistant Curriculum Director
Newark City Schools
SST Region 11
tboyer@laca.org

Teresa Brown
Consultant
SST4
SST Region 4
tbrown@sst4.org

David Bruce
Career Tech Planning Consultant
SST 15
SST Region 15
dbruce@sst15.org

Crystal Bryski
Consultant
SST4
SST Region 4
cbryski@sst4.org

Karen Bullok
District Administrator
Circleville City Schools
SST Region 11
karen.bullock@cvcsd.com

Christina Burchfield
Director
The Eagle Academy
SST Region 1
chris.b@edge4kids.org

Luke Burton
Technology Integration Specialist
Mid Ohio ESC
SST Region 7
burton.luke@moesc.net

Mona Burts-Beatty
Consultant
SST 13
mona.burtsbeatty@hcesc.org

Dana Butto
Supervisor Mathematics
Trumbull County ESC
SST Region 5
dana.butto@neomin.org

Cheryl Byrne
Early Literacy Specialist
SST7
SST Region 7
cbyrne@ncoesc.org

Christopher Caldwell
Assistant Principal
Dayton City Schools
SST Region 10
CCaldwe@dps.k12.oh.us

Rick Carrington
Consultant
SST 15
rcarrington@sst15.org

Chad Carter
Principal
Huron City Schools
SST Region 1
ccarter@huronhs.com

Alison Catlos
MS / HS Principal
New Hope Christian Academy
SST Region 15
acatlos.nhca@gmail.com

Heather Chambers
Cleveland Metropolitan
SST Region 3
heather.chambers@clevelandmetroschools.org

Holly Charville
Director of Special Education
Huron City Schools
SST Region 1
hcharville@huronhs.com

Michelle Clapsaddle
Hamilton County ESC
SST Region 13
michelle.clapsaddle@hcesc.org

Amber Clark
Franklin Heights
SST Region 11
amber.clark@swcsd.us

Heather Clark
Gifted Coordinator
Licking County ESC
SST Region 11
hclark@laca.org

Mike Cline
Bowling Green State
SST Region 1
clinem@bgsu.edu

Blair Closser
Director of PD and Curriculum
Jefferson County ESC
SST Region 12
blair.closser@omeresa.net

David Cloud
Ohio Rural Education Liaison
Ohio Department of Education
SST Region 15
david.cloud@education.ohio.gov

Barb Cockroft
SST 9-Stark County
SST Region 9
barb.cockroft@email.sparcc.org

Allison Coldren
Math Team Leader
North Baltimore City Schools
SST Region 1
acoldren@nbls.org

Jill Collett
Curriculum Coordinator
Plain Local Schools
SST Region 5
colletj@plainlocal.org

Darren Conley
SST 2
SST Region 2
conley@sstr2.org

Rogina Conroy
Southern Ohio ESC
SST Region 14
so_rconroy@mveca.org

Brenda Cooper
SST Consultant
State Support Team Region 1
SST Region 1
esclew_bc@sstr1.org

Chris Cox
Senior Research Associate
Discovery Ctr, Miami University
SST Region 13
chris.cox@miamioh.edu

Karen Cox
Consultant
Independent
kdcoxswohio@gmail.com

George Csanyi
Region 7 State Support Team
SST Region 7
gcsanyi@ncoesc.org

Mark Curtis
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
mark.curtis@esc-cc.org

Kathy Dailey
SST 16
SST Region 16
kathy.dailey@sst16.org

Kathy Daily
Athens-Meigs ESC
SST Region 16
91_kdailey@seovec.org

Michelle Dantouno
Old Fort Local
SST Region 7
MDantuono@oldfortschools.org

Merrie Darrah
Region 4 State Support Team
SST Region 4
mdarrah@sst4.org

Demetrice Davis
OEA
SST Region 11
davisdem@ohea.org

Peg Deibel
SPDG Lead
Stark County ESC
SST Region 9
peg.deibel@email.sparcc.org

Jeffey Denen
Intervention Specialist
Taft High School
SST Region 13
denenje@cpsboe.k12.oh.us

Mari Dew
Curriculum Administrator
Summit Academy Management
SST Region 13
mari.dew@summitacademies.org

Eileen Diamond
Educational Consultant
Ohio Department of Education
eileen.diamond@education.ohio.gov

Sandra DiBacco
SST 5
SST Region 5
sandi.dibacco@sstr5.org

Angela Dietrich
SST 1
SST Region 1
esclew_ad@sstr1.org

Linda DiMarco
Educational Consultant
SSTR 13
linda.dimarco@hcesc.org

Kris Dobbelaere
Director of Curriculum, Instruction and Professional Development
Northwest Ohio ESC
SST Region 1
kdobbelaere@nwoesc.org

Emily Doblinger
Assistant Principal
Ross Local Schools
emily.doblinger@rossrams.com

Nicole Dozois
Teacher
Milford Exempted SD
SST Region 13
dozois_n@milfordschools.org

Ray Draghi
Ed Prog Specialist
Ohio Department of Education
ray.draghi@education.ohio.gov

Valerie Drier
Pr & App Ed Consultant
Toledo Public Schools
SST Region 1
vdreier@tps.org

Bryan Drost
Director of Curriculum
Summit County ESC
SST Region 3,4,8
bryand@summitesc.org

Beth Duffy
Wellston City
SST Region 16
bduffy@wcs.k12.oh.us

Peter Dunn
Director of School Improvement
Western Local School District
SST Region 15
pdunn@westernlocalschools.com

Cynthia Eldridge
New Albany Middle School
SST Region 11
cindy.eldridge@escco.org

Diane Enama
SST Region 14
denama@mvesc.k12.oh.us

Diane Enama
Consultant
State Support Team Region 12
SST Region 12
diane.enama@mvesc.org

Edwin England
Project Coordinator
ESC of Central Ohio
SST Region 11
edwin.england@escco.org

Josh Englehart
Superintendent
Painesville City Local Schools
SST Region 4
josh.englehart@pcls.net

Michael Epperly
Consultant
SST6
SST Region 6
mepperly@sst6.org

Carly Evans
SST 3
SST Region 3
carly.evans@esc-cc.org

Misty Ewry
Southern Ohio ESC
SST Region 14
mewry@southernohioesc.org

Deborah Farelli
Western Reserve LSD
SST Region 5
dfarelli@wrls.k12.oh.us

Michael Fasline
Dean of Students
Niles City Schools
SST Region 3
michael.fasline@nilesmckinley.org

Fred Fastenau
Consultant
Mid-Ohio ESC
SST Region 7
fastenau.fred@moesc.net

Sherry Faulk
Region 9 State Support Team
SST Region 9
sherry.faulk@email.sparcc.org

Tricia Faulkner
Principal
Groveport Madison Schools
SST Region 11
tricia.faulkner@gocruisers.org

Kimberly Fausnaugh
Consultant
ESC of Central Ohio
SST Region 11
kimberly.fausnaugh@escco.org

Christine Ferrell
State Support Team Region 8
SST Region 8
ChristineF@sst8.org

Elizabeth Fessel
Hamilton County ESC-Region 13 SST
SST Region 13
elizabeth.fessel@hcesc.org

Darren Fillman
Principal
Groveport Madison Schools
SST Region 11
darren.fillman@gocruisers.org

Tara Finton
Consultant
SST11
SST Region 11
tara.finton@escco.org

Michelle Flick
ELA Team Member
North Baltimore Local Schools
SST Region 1
mflick@nbls.org

Helen Flowers
SST 15 Independent Consultant, SPDG Lead
Ross Pike ESD
SST Region 15
hflowers12@yahoo.com

Eric Floyd
Asst Superintendent
Rock Hill Local
SST Region 15
efloyd@rockhill.org

Tiffini Flugga
SST 6
SST Region 6
tflugga@sst6.org

Deb Folger
Consultant
SSTR 12
SST Region 12
debbie.folger@mvesc.org

Kari Foreman
State Support Team 2
SST Region 2
foreman@sstr2.org

Amy Fox
Curriculum Director
Westfall Local Schools
SST Region 15
amy.fox@westfallschools.com

Julie Frankl
SST 7
SST Region 7
jfrankl@ncoesc.org

Joseph Fuline
SST 5
SST Region 5
joseph.fuline@sstr5.org

Teresa Furniss
Consultant
SSTR5
SST Region 5
teresa.furniss@sstr5.org

Scott Fussnecker
Director of Curriculum and Instruction
Edgewood City Schools
SST Region 13
scott.fussnecker@edgewoodschools.net

Heidi Fyffe
Director of State & Federal Programs
Painesville City Local Schools
SST Region 4
heidi.fyffe@pcls.net

Michelle Garton
Middle School Principal
North College Hill City Schools
SST Region 13
garton.m@nchcityschools.org

Michele Gaski
SST 3
SST Region 3
michele.gaski@escneo.org

Heather Gaskins
Consultant
SSTR1
SST Region 1
esclew_hg@sstr1.org

Joanna Gatta
Principal
Niles City Schools
SST Region 5
joanna.lukz@blmschools.org

Christine Gibowiez
Teacher/School Improvement Specialist
Alliance City Schools
SST Region 9
gibowiczch@alliancecityschools.org

Brenda Gift
Director of Special Services
ESC of Lake Erie West
SST Region 1
bgift@esclakeeriewest.org

Gayle Gilmore
Director of Support Operations
The Educational Empowerment Gr
SST Region 8
gayle@edempowerment.com

Kristi Graves
Director of Curriculum
NCOESC
SST Region 7
kgraves@ncoesc.org

Arron Gregory
Consultant
SST11
arron.gregory@escco.org

Jennifer Griffing
SST 9
SST Region 9
jen.griffing@email.sparcc.org

Ginna Griffith Fall
SST 1
SST Region 1
esclew_gf@sstr1.org

Kristin Guthrie
Agriculture Teacher
Ridgedale High School
SST Region 7
kguthrie@ridgedaleschools.org

Tom Hanicak
SST 3
SST Region 3
tom.hanicak@esc-cc.org

Jason Hankinson
Director, School Improvement/Residency
Licking County ESC
SST Region 11
jhankinson@laca.org

Kathleen Harkless
Principal
Insight School of Ohio
SST Region 7
kharkless@k12.com

Brice Harris
Supervisor Science
Trumbull County ESC
SST Region 5
brice.harris@neomin.org

Teresa Harshbarger
School Improvement Team
Ohio Valley ESC
SST Region 12
teresa.harshbarger@omeresa.net

Debra Hartwig
Region 9 State Support Team
SST Region 9
debbie.hartwig@email.sparcc.org

Stacie Hayne
SST 10
SST Region 10
stacie.hayne@mcesc.org

Candi Hazelwood
SST 3 and 9
SST Region 3,9
candice.hazelwood@esc-cc.org

Matthew Heath
Consultant
SSTR 5
SST Region 5
matthew.heath@sstr5.org

Cathleen Heidelberg
Director of Data Assessment and Accountability
ESC of Central Ohio
SST Region 11
cathy.heidelberg@escco.org

Jennifer Heim
Region 2 State Support Team
SST Region 2
heim@sstr2.org

Lisa Heins
Curriculum Director
Circleville City Schools
SST Region 11
Lisa.Heins@cvcsd.com

Sherri Helterbrand
Consultant
Region 14 State Support Team
SST Region 14
shelterbrand@sst14.org

Matthew Henderson
Director of Curriculum & Instruction
Bucyrus City Schools
SST Region 7
mhenderson@bucyrusschools.org

Tanya Hendrix
HS Art Teacher
Hillsboro City Schools
SST Region 13
thendrix@hillsboro-indians.org

Jeanette Henson
jhenson515@yahoo.com

Nicole Herbert
Consultant
Region 1
SST Region 1
esclew_nh@sstr1.org

Denice Hirt
Director of Curriculum
Fremont City Schools
SST Region 1
hirtd@fremontschools.net

Phil Hodanbosi
Instructional Coach
Barberton City School District
SST Region 8
phodanbosi@barbertonschools.org

Maria Hoffmaster
SST 5
SST Region 5
maria.hoffmaster@sstr5.org

Amy Hollingsworth
Tech Integration Specialist
Massillon City School District
SST Region 9
ahollingsworth@massillonschools.org

Tricia Honaker
Director of Curriculum and Instruction
Renaissance Academy
SST Region 11
triciahonaker@gmail.com

Rodney Hopton
Superintendent
Mapleton Local Schools
SST Region 7
mapl_rhopton@tccsa.net

Rebecca Hornberger
Dept Chair, SAIL for Education
Concordia University Chicago
SST Region 11
rebecca.hornberger@cuchicago.edu

Kathryn Hott
North Point ESC
SST Region 2
khott@npesc.org

Donna Huber
Educational Consultant
North Central Ohio Educational Service Center
SST Region 7
dhuber@ncoesc.org

Bethany Hudson
Field Local Schools
SST Region 8
bethany.hudson@fieldlocalschools.org

Stacy Hunsinger
State Support Team Consultant
North Central Ohio ESC
SST Region 7
shunsinger@ncoesc.org

Jack Hunter
Pr & App Ed Consultant
Toledo Public Schools
SST Region 1
jhunter@tps.org

Kelly Hunter-Kalagidis
Supervisor
Ashland University
SST Region 11
kelkal0115@gmail.com

Megan Hurstmeier
Education Consultant
HCESC
SST Region 13
megan.hurstmeier@hcesc.org

Julie Iannantuono
School Improvement Specialist
North Baltimore City Schools
SST Region 1
jiannantuono@wcesc.org

Lisa Imel
OU
SST Region 11
lisa@lisaimel.com

Jennifer Jackson-Ausperk
Educational Consultant
State Support Team, Region 2
SST Region 2
jackson-ausperk@sstr2.org

Joseph Jasinski
Principal
Wm Fisher Catholic High School
SST Region 11
jjasinski@cdeducation.org

Lori Jenkins
Consultant
SST Region 15
SST Region 15
ljenkins@sst15.org

Kathy Jillson
SST 3
SST Region 3
kathy.jillson@esc-cc.org

Nicki Jiram
Marion City
SST Region 7
njiran@mcspresidents.org

Paul Johnson
Assoc Professor
Bowling Green University
SST Region 7
pjohnso@bgsu.edu

Malinda Johnston
Consultant
SST 16
SST Region 16
malinda.johnston@sst16.org

Mary Fran Jones
Consultant
SST 5
SST Region 5
maryfran.jones@sstr5.org

Sharon Jones
Coordinator, Educator Quality Programs
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
sharon.jones@esc-cc.org

Edward Kapel
Region 7 State Support Team
SST Region 7
ekapel@ncoesc.org

Megan Karr
ESC Curriculum Specialist
Athens-Meigs ESC
SST Region 16
megan.karr@athensmeigs.com

Michael Kelly
ESC of Central Ohio
SST Region 11
michael.kelly@escco.org

Pamela Kennedy
Regional Early Literacy Specialist
SST4
SST Region 4
pkennedy@sst4.org

Dedra Keoshian
Curriculum Coordinator
Plain Local Schools
SST Region 5
keoshiand@plainlocal.org

Heidi Kerchenski
State Support Team, Region 8
SST Region 8
heidik@cybersummit.org

Joanne Kerekes
Director of Special Projects
Hopewell-Loudon
SST Region 7
jkerekes@hlschool.net

Kathy Kettle
Education Consultant
Hamilton County ESC
kathy.kettle@hcesc.org

Alaina Kilpatrick
Consultant
Columbiana County ESC
SST Region 5
akilpatrick@ccesc.k12.oh.us

Linda King
SST Consultant
SST 16
SST Region 16
91_lking@seovec.org

Michael King
Baker Elementary Mathews Schools
SST Region 5
michael.king@neomin.org

Susan King
Director of Com Res / Com Rel
Fremont City Schools
SST Region 1
kings@fremontschools.net

Alexis Kirk
Consultant Region 14 State Support Team
SST Region 14
akirk@sst14.org

Mark Knapp
Superintendent
Wheelersburg Local Schools
SST Region 15
mark.knapp@wheelersburg.net

Christine Knestrict
Consultant
SST 13
SST Region 13
christine.knestrict@hcesc.org

Tracy Knighten
Admin Perf Specialist
Toledo Public Schools
SST Region 1
tknighte@tps.org

Barbara Knipe
Consultant
SST11
SST Region 11
barb.knipe@escco.org

Christine Kohler
Educational Administrator
Buckeye United School Dist/DYS
SST Region 7
christine.kohler@dys.ohio.gov

John Komperda
OIP Consultant
SSTR 3
SST Region 3
john.komperda@escneo.org

Chad Konkle
Assistant Superintendent
Hamilton City Schools
SST Region 13
ckonkle@hcsdoh.org

Leslie Kosanovic
Supervisor
East Central Ohio ESC
SST Region 12
Leslie.Kosanovic@ecoesc.org

Susan Koulianos
Consultant
SSTR 5
SST Region 5
susan.koulianos@sstr5.org

Michelle Kozak-Elia
State Support Team Region 5
SST Region 5
michelle.elia@sstr5.org

Forest Kuhn
ODE
forest.kuhn@education.ohio.gov

Stan Laferty
Consultant
SSTR 13
stan.laferty@hcesc.org

Tim Lamb
High School Principal
Huron City Schools
SST Region 1
tlamb@huronhs.com

Kris Lamphere
Consultant
ESCCO
SST Region 11
kris.lamphere@education.ohio.gov

Laurie Langenfeld
SST9 Consultant
Stark County ESC
SST Region 9
Laurie.langenfeld@email.sparcc.org

Brett Lanz
Assistant Superintendent
Orville City School
SST Region 5
orvl_blantz@tccsa.net

Phil Latessa
Director of School Improvement
Struthers City Schools
SST Region 5
phil.latessa@strutherscityschools.org

Bernadette Laughlin
Office For Exceptional Children
SST Region 11
bernadette.laughlin@education.ohio.gov

Joyce Lawniczak
Principal
State Support Team Region 1
SST Region 1
esclew_jl@sstr1.org

Sara Lewis
Instructional Coach
Summit Academy Warren El
SST Region 3
sara.lewis@summitacademies.org

Jeannette Lewis-Woodard
SST 11 Consultant
ESC of Central Ohio
SST Region 11
lmai4u@yahoo.com

Tracy Lichtenfels
Region 2 State Support Team
SST Region 2
lichtenfels@sstr2.org

Martin Linder
Prospect Elementary Principal
Mansfield City Schools
SST Region 7
linder.martin@mansfieldschools.org

Chiquita Linnere
Consultant
Independent
quitahughes@gmail.com

Tricia Lockso
Director of Curriculum & Instruction
Hubbard EVSD
SST Region 5
locksot@hubbard.k12.oh.us

Margaret MacLearie
Consultant
ODE-ONII
margaret.maclean@education.ohio. gov

Tracy Mail
State Support Team, Region 8
SST Region 8
tracym@cybersummit.org

Denise Malkovits
Consultant
SSTR 5
SST Region 5
denise.malkovits@sstr5.org

Dave Manley
TAPP Leadership Director
Toledo Public Schools
SST Region 1
dmanley@tps.org

Allyson Martin
Assistant Principal
Niles Middle School
SST Region 5
allyson.martin@nilesmckinley.org

John Massara
Director of Student Services
Bucyrus City Schools
SST Region 7
jmassara@bucyrusschools.org

Gregory Mathews
Region 11 State Support Team
SST Region 11
gregory.mathews@escco.org

Brian Matthews
Assistant Superintendent
Plain Local Schools
SST Region 5
matthewsb@plainlocal.org

Brett Mavis
Principal
Zane Trace Schools
SST Region 15
bmavis@ztlsd.org

Ross May
Coordinator of School Improvement
SST 3
SST Region 3
ross.may@escneo.org

Ann McCarty
Exe Director of Teaching & Learning
Bowling Green City Schools
SST Region 1
amccarty@bgcs.k12.oh.us

Sean McCauley
University of Cincinnati
SST Region 13
mccaulsn@ucmail.uc.edu

Janet McGlugritch
SST 2
SST Region 2
mcglugritch@sstr2.org

Terri Mcintee
SST 3
SST Region 3
terri.mcintee@esc-cc.org

Lynn McKahan
Director
State Support Team Region 1
SST Region 1
esclew_lm@sstr1.org

Angela McMurry
Darke County ESC
SST Region 10
angela_mcmurry@darke.k12.oh.us

Linda Mead
Consultant
SST14
SST Region 14
lmead@sst14.org

Dayne Michael
Supervisor
Brown County ESC
SST Region 14
dayne.michael@brown.k12.oh.us

Diane Michael
Personel/Federal Programs
Hillsboro City Schools
SST Region 14
dmichael@hillsboro-indians.org

Debbie Mickey
Regional Early Literacy Specialist
SST14
SST Region 14
dmickey@sst14.org

Michael Milford
Curriculum Director
Plain Local Schools
SST Region 5
milfordm@plainlocal.org

Cindy Miller
Curriculum Consultant
Muskingum Valley ESC
SST Region 12
cindy.miller@mvesc.org

Heather Miller
Consultant
ESC of NE Ohio
SST Region 3
heather.miller@escneo.org

Vikki Miller
Educational Consultant
SST 13
vikki.miller@hcesc.org

Kalee Miller-Jones
SST 3
SST Region 3
kalee.miller-jones@esc.org

Deirdre Mills
Principal
North Adams Elementary
SST Region 15
deirdre.mills@ovsd.us

Jeanne Milord
Clark County ESC
SST Region 10
jeanne.milord@clarkesc.org

Marla Mitchell
Assistant Principal
Youngstown City School District
SST Region 5
marla.mitchell@youngstown.k12.oh.us

Jenny Moeller
Curriculum Consultant
Hamilton County ESC
jenny.moeller@hcesc.org

Amy Moore
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
amy.moore@esc-cc.org

Michele Moore
Director
SST 5
SST Region 5
michele.moore@sstr5.org

Wendi Moorman
Mercer County ESC
SST Region 6
wendi.moorman@mercercountyesc.org

Diana Morello
Consultant
SST12
SST Region 12
diana.morello@mvesc.org

Cathy Morgan
Curriculum Director
Muskingum Valley ESC
SST Region 12
cathy.morgan@mvesc.org

Kim Moritz
SST 6
SST Region 6
kmoritz@sst6.org

Roger Morris
Assistant Professor
Malone University
SST Region 9
rmorris@malone.edu

Candace Muetzel
SST 3
SST Region 3
candace.muetzel@esc-cc.org

Dean Nance
Ironton City
SST Region 15
dean.nance@tigertown.com

Wendy Nashu
Dir of Student ServicesCurriculum
Napoleon Area City Schools
SST Region 7
wendy.nashu@napoleonareaschools.org

Bill Nellis
Darke County ESC
SST Region 10
bill_nellis@darke.k12.oh.us

Kendra Nelson
Gifted Education and Special Education Supervisor/Education Consultant
North Central Ohio ESC
SST Region 7
KNelson@ncoesc.org

Theresa Nixon
Fairfield County ESC
SST Region 11
oldirish13@yahoo.com

Sharon Novak
Coordinator
ESC of Cuyahogo County
SST Region 3
sharon.novak@esc-cc.org

Bryan O'Hara
Director of C and I
Tumbull County ESC
SST Region 5
bryan.o'hara@neomin.org

Jeff Oblak
Director of Special Education
Jefferson County ESC
SST Region 12
jeff.oblak@omeresa.net

Garilee Ogden
Director of Curriculum & Instruction
Groveport Madison Schools
SST Region 11
garilee.ogden@gocruisers.org

Erin Oleen
Region 14
SST Region 14
eoleen11@hotmail.com

Heidi Orvosh-Kamenski
SST 7
SST Region 7
hkamenski@ncoesc.org

Tracie Parry
Principal
Niles City Schools
SST Region 3
tracie.parry@nilesmckinley.org

Thomas Parsons
Director of Curriculum & Development
Athens City Schools
SST Region 16
tparsons@athenscsd.org

Yvette Pennington
Assistant Professor
University of Cincinnati: School of Education
SST Region 13
penninye@ucmail.uc.edu

Staci Peters
Principal
Asbury Elementary
SST Region 11
staci.peters@gocruisers.org

Cathryn Petticrew
Xenia Community Schools
SST Region 10
cpetticrew@xenia.k12.oh.us

Patti Pickering
Director of District Services
Lakewood Local Schools
SST Region 11
ppickering@laca.org

Sommer Picklesimer
Consultant
SST15
SST Region 15
spicklesimer@sst15.org

Lori Pinchot
SST 4
SST Region 4
lpinchot@sst4.org

Andrew Pinney
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
andrew.pinney@esc-cc.org

Anthony Pizzuti
SST Region 4
SST Region 4
apizzuti@sst4.org

Kim Plesec
Principal
Findley City Schools
SST Region 1
kplesec@fcs.org

Kim Plesec
Principal
Findley City Schools
SST Region 1
kplesec@fcs.org

Loni Porinchok
Director of Special Education & Preschool
Paulding Exempted Village Schools
SST Region 1
l_porinchok@pauldingschools.org

Patti Porto
Consultant
SSTR 3
SST Region 3
patti.porto@escneo.org

Josh Preece
SST 2
SST Region 2
preece@sstr2.org

Kimberly Price
Inter Sp Curr Cncl Chair
Disc Ctr, Miami University
priceki@cps-k12.org

Sara Puckett
District Test Coordinator
Southern Local Schools
SST Region 16
sara.puckett@southernlocal.org

Kara Putinsky
Office of Exceptional Children
SST Region 11
kara.putinsky@education.ohio.gov

Bob Ralstin
Consultant
SST15
SST Region 15
bralstin@sst15.org

Steven Ramos
Region 4 State Support Team
SST Region 4
sramos@sst4.org

Kelley Rasberry
Eastmoor Academy
SST Region 11
krasberry3276@columbus.k12.oh.us

Jaclyn Rausch
Supervisor Gifter/Talented
Tumbull County ESC
SST Region 5
jaclyn.rausch@neomin.org

Sherry Reed
Assistant Principal
Toledo Public Schools
SST Region 1
sreed@tps.org

Sharon Reedus-Sanders
Consultant
SST 3
SST Region 3
sharon.reedus-sanders@escneo.org

Becky Rees
SST 6, SPDG Lead
Auglaize County ESC
SST Region 6
brees@sst6.org

Sheri Renneker
Stte Support Team 13
Hamilton County ESC
sheri.renneker@hcesc.org

Ann Rentsch
Consultant
SST12
SST Region 12
ann.rentsch@mvesc.org

Laura Revetti
Dean of Students
Niles City Schools
SST Region 5
laura.revetti@nilesmckinley.org

Beth Rice
SST Consultant
SSTR 15
SST Region 15
brice@sst15.org

Riegel Riegel
SST 13
SST Region 13
david.riegel@hcesc.org

Sharon Rieke
Consultant
SST 13
SST Region 13
sharon.rieke@hcesc.org

Stephen Rizzo
Director of Curriulum
Mansfield City Shools
SST Region 7
rizzo.stephen@mansfieldschools.org

Kristina Ropos
Consultant
SST 10, 13, and 14
SST Region 10,13,14
kristina.ropos@mcesc.org

Karen Rose
Mercer County ESC
SST Region 6
karen.rose@mercercountyesc.org

Linda Ross
SST 5
SST Region 5
linda.ross@sstr5.org

Susan Ross
Consultant
SST5
SST Region 5
susan.ross@sstr5.org

Travis Roth
Supervisor of Classroom Technology
Tumbull County ESC
SST Region 5
Travis.roth@neomin.org

Stephen Rovak
Assistant Principal
Niles City Schools
SST Region 3
stephen.rovnak@nilesmckinley.org

Julie Rowe
Associate Principal, East Liverpool JR/Sr High
East Liverpool City Schools
SST Region 5
jrowe@elcsd.k12.oh.us

Jeff Royalty
Director
Hopewell Center
SST Region 14
r14_jroyalty@mveca.org

Brett Rudy
Instructor: Math & Finance
OIC of Cl County, Learn Ctr
SST Region 10
rettbudy@gmail.com

Nancy Ruth
SST 16
SST Region 16
nancy.ruth@sst16.org

Holly Sampson
SST Consultant
Hamilton County ESC
SST Region 13
holly.sampson@hcesc.org

Jenine Sansosti
State Support Team, Region 8
SST Region 8
jenines@cybersummit.org

Jim Saxer
Superintendent
Dalton Local Schools
SST Region 9
jsaxer@daltonlocal.org

Alison Sayre
Washington Nile Local
SST Region 15
alison.sayre@westsenators.org

Angie Schaal
Consultant
SSTR1
SST Region 1
esclew_asc@sstr1.org

Marty Schloegl
Consultant
SST 1
SST Region 1
esclew_masc@sstr1.org

Grace Schneider
SST 11
SST Region 11
grace.schneider@escco.org

Susan Schraff
SST 3
SST Region 3
susan.schraff@esc-cc.org

Shauna Schramke
Office For Exceptional Children
SST Region 11
shauna.schramke@education.ohio.gov

Janelle Schuler
Education Consultant
SST8
SST Region 8
janelles@sst8.org

Jamie Scott
Curriculum Coordinator
Northridge Local Schools
SST Region 11
jscott@northridgevikings.org

Kathleen Scott
Consultant
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
kathleen.scott@esc-cc.org

Lisa Scott
SST 3
SST Region 3
lisa.scott@escneo.org

Joanna Sears
Consultant
SST 13
SST Region 13
joanna.sears@hcesc.org

Mark Sebastian
Assistant Principal
Dayton Business Tech HS
SST Region 10
msebastian@daytontech.org

Susan Seelig
SST 10
SST Region 10
susan.seelig@mcesc.org

Kelly Setta
Educational Consultant
HCESC
SST Region 13
kelly.setta@hcesc.org

Kim Shepherd
Principal
New Hope Christian Academy
SST Region 15
kshepherd.nhca@gmail.com

Margo Shipp
Consultant
State Support Team 6
SST Region 6
mshipp@sst.org

Marchell Short
OTES Evaluator
Cincinnati Public Schools
SST Region 13
shortma@cpsboe.k12.oh.us

Stephen Short
SST7 Facilitator
NCOESC
SST Region 7
sshort@ncoesc.org

Susan Short
Director of Curriculum & Instruction
ESC of Lake Erie West
SST Region 1
sshort@esclakeeriewest.org

Michele Shrefler
Director, Educator Quality
ESCof Cuyahoga County
SST Region 3
michele.shrefler@esc-cc.org

Susan Siemer
Consultant
SST12
SST Region 12
susan.siemer@mvesc.org

Ronald Sismondo
Supervisor of Curriculum & Professional Development
Jefferson County ESC
SST Region 5
RSismondo@jcesc.org

David Slamer
Principal
Edgewood City Schools
SST Region 13
david.slamer@edgewoodschools.net

Lindsay Slater
SST 3
SST Region 3
lindsay.slater@esc-cc.org

Andrea Smith
Assistant Superintendent
North Point ESC
SST Region 1,2
asmith@npesc.org

Cherie Smith
SST 6
SST Region 6
csmith@sst6.org

Sheila Smith
Senior Director at OCALI
SST Region 11
sheila_smith@ocali.org

Benjamin Snedeker
Knox County ESC
SST Region 11
bsnedeker@knoxesc.org

Raymond Soloman
Superintendant
Hubbard EVSD
SST Region 5
solomanr@hubbard.k12.oh.us

Dave Sovacool
Middle School Principal
Orville City School
SST Region 5
roc_sovacoo@tccsa.net

Christopher Staph
Principal
Niles City Schools
SST Region 5
chris.staph@nilesmckinley.org

Carol Staten
Youngstown City School District
SST Region 5
carol.staten@youngstown.k12.oh.us

Linda Stepp
Consultant
SST Region 14
SST Region 14
r14_lstepp@mveca.org

Sonia Stevenson
SST 4
SST Region 4
sstevenson@sst4.org

Sheri Steyer
Asst to Supt/Curriculum Director
Defiance City Schools
SST Region 1
ssteyer@defcity.org

James Stitt
Jr/Sr High Principal
Mathews Local Schools
SST Region 5
James.Stitt@Mathewslocal.org

Deidre Stokes Davis
Director, State & Federal Programs
Canton City School District
SST Region 9
stokesdavis_d@ccsdistrict.org

Lucas Strohm
HS English Teacher
Grand Valley High School
SST Region 9
lucas.strohm@grandvalley.school

Terryl Swejk
Region 9 State Support Team
SST Region 9
terryl.swejk@email.sparcc.org

Angela Terella
Education Quality Consultant
Summit Educational Service Center
SST Region 5
angelat@summitesc.org

Deborah Theirl
State Support Team, Region 8
SST Region 8
deboraht@cybersummit.org

Pamela Theurer
Coordinator of School Improvement
Edgewood City Schools
SST Region 13
pam.theurer@edgewoodschools.net

Jana Thomas
Athens-Meigs ESC
SST Region 16
jana.thomas@wolfcreeklocal.org

Jeffrey Thompson
Superintendent
Mt Gilead EVSD
SST Region 7
jeffthompson@mgschools.org

Vicky Timko
Educational Consultant
SSTR 2
SST Region 2
timko@sstr2.org

Lisa Tobin
Director of Special Ed and Curriculum
Auglaze County ESC
SST Region 6
ltobin@auglaizeesc.org

Andy Tommelleo
SST 5
SST Region 5
andy.tommelleo@sstr5.org

Rebecca Tompkins
Director of Curriculum & Instruction
Ross Local Schools
SST Region 13
becky.tompkins@rossrams.com

Lea Travis
ESC of Cuyahoga County
SST Region 3
lea.travis@esc-cc.org

Jessica Tresko
Consultant
SSTR 3
SST Region 3
jessica.tresko@escneo.org

Megan Trowbridge
SST 14
SST Region 14
mtrowbridge@sst14.org

Sybil Truster
Director of Administration Services
Shelby County ESC
SST Region 6
sybil_truster@scesc.k12.oh.us

Charles Tucker
Consultant
State Support Team Region 12
SST Region 12
charles.tucker@mvesc.org

Vanisa Tuney
Director of Curriculum & Instruction
Huber Heights City Schools
SST Region 10
vanisa.turney@huberheightscityschools.org

Carolyn Turner
SST 13
SST Region 13
carolyn.turner@hcesc.org

Kim Tyler-Chappelle
Cuyahoga County ESC/ODE
SST Region 5
kim.tyler@esc-cc.org

James Tyree
Assistant Principal
SST1
SST Region 1
tyreejw@tiffin.edu

Amy Urban
Preschool Coordinator
Westfall Local Schools
SST Region 15
amy.urban@westfallschools.com

Michelle Vandemark
Consultant
SST6
SST Region 6
mvandemark@sst6.org

Greg VanHorn
Consultant
Mid Ohio ESC
SST Region 7
VanHorn.Greg@moesc.net

Pam VanHorn
Consultant
ODE-ONII
vanhorpm@ucmail.uc.edu

Danielle Wallace
Principal
Winton Woods Primary South
SST Region 13
wallace.danielle@wintonwoods.org

Denise Ward
State Support Team, Region 8
SST Region 8
denisew@cybersummit.org

Beverly Waseman
Elementary School Principal
Orville City School
SST Region 5
roc_waseman@tccsa.net

John Wasinski
Instructional Coach
TRECA Digital Academy
SST Region 1
jwasinski@treca.org

Courtney Webb
Euclid School District
SST Region 3
cdwebb@euclidschools.org

Leeann Weigman
SST 9
SST Region 9
leeann.weigman@email.sparcc.org

Lindsey Welch
Director of Curriculum & Instruction
Green Local Schools
SST Region 8
gren_lwelch@tccsa.net

Terri Wendt
Consultant
SST11
SST Region 11
terri.wendt@escco.org

Rodney West-Estell
Teacher
Toledo Public Schools
SST Region 1
rwest-es@tps.org

Rodney West-Estell
Teacher
Toledo Public Schools
SST Region 1
rwest-es@tps.org

Ron Widman
ODE
ronald.widman@education.ohio.gov

Chuck Wiggins
Curriculum, Gifted Consultant
Warren County ESC
SST Region 13
chuck.wiggins@carlisleindians.org

Gena Williams
wynridge@outlook.com

Amy Wolfe
ESC Curriculum Specialist
SST 16
SST Region 16
amy.wolfe@athensmeigs.com

Heather Wolfe
SST Director
SST 16
SST Region 16
heather.wolfe@sst16.org

Hendrick Wolfert
Principal
Pymatuning Valley Middle School
SST Region 5
hendrick.wolfert@pvschools.org

Carrie Wood
Gifted Coordinator
Bucyrus City Schools
SST Region 7
cwood@bucyrusschools.org

Tracy Wright
Instructional Specialist
Ross Local Schools
SST Region 13
tracy.wright@rossrams.com

April Wulber
Darke County ESC
SST Region 10
april_wulber@darke.k12.oh.us

Sandra Yasch
State Support Team, Region 8
SST Region 8
SandyY@cybersummit.org

Jacinda Yonker
Director of Curriculum & Gifted Services
Medina County ESC
SST Region 8
jyonker@medina-esc.org

Jarred Zapolnik
Principal
Massillon City Schools
SST Region 9
jarredzapolnik@gmail.com

Ron Zybura
SST 3
SST Region 3
ron.zybura@esc-cc.org